Leongatha art and photography show

  • Artist Do Noble.JPG
  • Best 3D award, artist Peter Smith.JPG
  • Best Acrylic, artists Vanessa Kelly.JPG
  • Best Colour Photo, Photographer Steve Eccles.JPG
  • Best Digitally Modified Photo,Award, Photographer,  Jordan Richardson.JPG
  • Best Ink, Charcoal, Pencil or Other award, artist Karen Rosato.JPG
  • Best in Show 2018 Do Noble.JPG
  • Best Mixed Media Award. artist Mandy Gunn.JPG
  • Best Monochrome Photo, Photograspher, Gary Bereford.JPG
  • Best Pastel, artist Maureen Quigley.JPG
  • Bets Contemporary Award, artist Julie Lundgren-Coulter.JPG
  • Building Inclusive Comminities All Abilities 13-18 artists Nathan Forster.JPG
  • Building Inclusive Communities Award, All Abilities Open, artist Lisa Backman.JPG
  • Highly Commended, artist Kasey Sealy.JPG
  • Highly Commended, artists Fiona Bilborough.JPG
  • Highly Commended, photographer, Gary Beresford.JPG
  • P1010926.JPG
  • P1010927.JPG
  • P1010928.JPG
  • P1010929.JPG
  • P1010930.JPG
  • P1010931.JPG
  • P1010932.JPG
  • P1010935.JPG
  • P1010936.JPG
  • P1010944.JPG
  • P1010945.JPG
  • P1010946.JPG
  • P1010947.JPG
  • P1010948.JPG
  • P1010949.JPG
  • P1010950.JPG
  • P1010951.JPG
  • P1010952.JPG
  • P1010954.JPG
  • P1010955.JPG
  • P1010956.JPG
  • P1010958.JPG
  • P1010959.JPG
  • Pat West Best Oil Award, artistss Lorraine Lewitzka.JPG
  • Phil Riseley Peoples Choice. Leongatha Painters Group. The Market Place.JPG
  • Richaard Pegler Memorial Best Watercolour Award, artists Florence Crighton.JPG
  • Shire of South Gippslad Best Youth under 13, artists Peeter Bilborough.JPG
  • South Gippsland Shire Resident Award, artist Ann Foulds.JPG
BEST IN SHOW  
Do Noble Autumn Splendour
A beautiful and uplifting work that demonstrates a mastery of the medium as well as capturing the vibrancy, light and colour palette of the passing season.  
PAT WEST BEST OIL The Garden
Lorraine Lewitzka  
RICHARD PEGLER MEMORIAL BEST WATERCOLOUR  
Florence Crighton Sea Holly
With a limited palette and powerful composition, the precisely observed subject reaches out to the viewer and invites closer examination and appreciation.  
BEST ACRYLIC  
Vanessa Kelly Coastal grasses
With a light and airy touch, the artist brings us a fresh and invigorating experience of the windswept dunes.  
BEST PASTEL  
Maureen Quigley Spring Delight
BEST MIXED MEDIA  
Mandy Gunn Sky, spray, surf and sea
BEST CONTEMPORARY  
Julie Lundgren Coulter New Impression
BEST INK, CHARCOAL OR OTHER MEDIUM  
Karen Rosato Lake Reflections
SOUTH GIPPSLAND SHIRE RESIDENT  
Ann Foulds In My Garden
BEST MONOCHROME PHOTO  
Gary Beresford Dignity   
BEST COLOUR PHOTO  
Steve Eccles The Wanaka Tree
BEST DIGITALLY MODIFIED PHOTO  
Jordan Richardson Bike on a wall
BEST 3D  
Peter D Smith Old Steel Cap Boots
SOUTH GIPPSLAND SHIRE COUNCIL YOUTH UNDER 13  
Peter Bilbrough Rooster
SOUTH GIPPSLAND SHIRE COUNCIL YOUTH 13-18  
Charlie Hall Under the Pier
BUILDING INCLUSIVE COMMUNITIES ALL ABILITIES 13-18  
Nathan Forster Cats
HONOURABLE MENTION  
Kasey Sealy Bridge over the Naomi
Gary Beresford Eastern Spinebill
Benjamin Kerr Sale Signal House
Mary Gilmour Burst of Colour